James Webb teleskobundan 13 milyar yıllık keşif!

Photo of author

By admin

Aralık 2021’de göreve başlayan James Webb teleskobu, uzayın sırlarını açığa çıkarmaya devam ediyor. Missouri Üniversitesi tarafından yayınlanan araştırmaya göre James Webb, 13.6 milyar yıl öncesine dayandığı tahmin edilen 87 gezegen keşfetti. Erken evren olarak tanımlanan bu olay, galaksilerin oluşumuna ışık tutacak.

James Webb, erken evren keşfi ile gündemde

Haojing Yan’ın ekip liderliğinde yapılan çalışma, büyük patlama olaylarından sadece 200 milyon yol sonra var olan bir galaksiyi ortaya çıkardı. James Webb teleskobu ile görüntülenen ışığın 13.6 milyar yıl öncesine dayandığını belirten ekip, keşfedilen gezegen ve yıldızların ölmüş olabileceğini açıkladı.

Araştırma ekibi, elde ettikleri verilerin henüz kesin sonuçar elde edebilecek düzeyde olmadığının altını çizdi. Bu araştırmanın bilim insanları tarafından gerçekleştirilen ilk erken evren ve galaksi keşfi olmadığını belirtmekte fayda var.

Bilim insanları, galaksilerin bizden ne kadar hızla uzaklaştığını öğrenebilmek için birden fazla yönteminde kullanıyor. Bunlardan biri olan “kırmızıya kayma” yönteminde, galaksinin yaydığı ışığın ne kadarının kırmızı dalga boyuna doğru uzadığı inceleniyor. Bu da yıldızlardan gelen fotonların Dünya’ya ulaşmak için kat etmesi gereken mesafeyi ölçmeye yardımcı oluyor.

Yeni görüntüler ile birlikte, James Webb’in antik evrene ulaşabildiği tekrar kanıtlandı. Mars’ı ve diğer gezegenleri gözlemlemek için James Webb teleskobunu kullanarak, bu gezegenler hakkında daha fazla şey öğrenmeye devam ediyoruz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın

bypuff.com vozol vozol 10000 vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com