İran’da İngiltere adına casuslukla suçlanan eski Savunma Bakan Yardımcısı idama mahkum edildi

Photo of author

By admin

İran Yargı Erki’ne bağlı Mizan Haber Ajansı’na göre, eski Savunma Bakanı Ali Rıza Ekberi, bir süre önce İngiltere lehine casusluk yapmaktan tutuklanarak cezaevine konuldu. Bu süreçte aleyhinde dava açılarak “casusluk” suçlamasıyla yargılanan Ekberi, mahkeme tarafından ölüm cezasına çarptırıldı.

İDAM KARARI ONAYLANDI

Sanığın, karara itirazının ardından dosya Yargıtay’da yeniden incelendi ve Yargıtay, itirazı reddederek Ekberi hakkında verilen idam kararını onayladı. Öte yandan İstihbarat Bakanlığı, Ekberi’nin ülkenin hassas ve stratejik merkezlerinin bilgilerini “MI6” olarak bilinen İngiltere’nin Gizli İstihbarat Servisi’ne (SIS) aktardığının tespit edildiğini duyurdu.

“EN ÖNEMLİ CASUSLARDAN BİRİ”

Açıklamada, Ekberi, “İran’ın stratejik kurumları hakkında önemli bilgiler toplayan ve topladığı bilgileri birçok kez tamamen bilinçli şekilde İngiliz istihbaratına sunan Gizli İstihbarat Servisi’nin en önemli casuslarından biri” olarak nitelendirildi.

İNGİLTERE VATANDAŞLIĞI DA VAR

Ali Rıza Ekberi, 1997-2005 arasında eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde Savunma Bakan Yardımcısı olarak görev yapıyordu. İran-İngiltere çifte vatandaşlığına sahip olduğu söylenen Ekberi’nin ne zaman tutuklandığına ilişkin bilgi verilmese de ülke medyasında 2019-2020 yılları arasında MI6 adına casuslukla suçlanarak tutuklandığı bilgilerine yer verildi.

Kaynak: AA / Güncel

Yorum yapın

bypuff.com vozol vozol 10000 vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com