İngiltere’den fırlatılan roket taşıdığı uydularla birlikte uzayda kayboldu

Photo of author

By admin

İngiltere’de uzaya roket gönderen Orbit, roketin hedeflenen yörüngeye ulaşamayarak kaybolduğunu açıkladı. Virgin Orbit bugün yaptığı açıklamada “İngiliz topraklarından uydu fırlatmaya yönelik tarihi ilk girişim, dün gece geç saatlerde uzaya ulaştı, ancak nihayetinde yörüngesindeki hedefe ulaşamadı” dedi.

DÜNYA’YA DÜŞERSE YERLEŞİMİN OLMADIĞI YERE DÜŞECEK

Kozmik Kız limandan havalandıktan sonra taşıdığı roket İrlanda kıyılarının üzerinde yatay olarak uzaya fırlatıldı. Roketin uzaya ulaştıktan sonra ayrılma aşamasından sonra anomali tespit edildiği ve yörüngedeki hedefine ulaşmadan kaybolduğu ifade edildi. İngiltere Uzay Ajansı yetkilileri İngiltere basınına açıklama yaparak roketin Dünya’ya geri düşüp düşmediğini bilmediklerini ancak düşerse yerleşim olmayan yerlere düşeceğini vurguladı.

SAHİPLERİNE TAZMİNAT ÖDENECEK

Roketin taşıdığı ve roketle birlikte kaybolan 9 uydunun ise sigortalı olduğu ve sahiplerine tazminatla ödeneceği vurgulandı. İngiltere kendi topraklarından daha önce başarıyla roket fırlatmış ancak ilk defa yörüngeye yerleştirmek için uydulu roket göndermişti.

ŞİRKET VİRGİN ORBİT TARAFINDAN İŞLETİLİYORDU

Cornwall Uzay Limanı’ndan havalanan Kozmik Kız adlı roket fırlatıcısı, Boeing 747 uçağından dönüştürülmüş bir hava taşıtı ve İngiltere Uzay Ajansı için Richard Branson’un sahip olduğu özel uzay taşımacılığı şirketi Virgin Orbit tarafından işletiliyordu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Yorum yapın

bypuff.com vozol vozol 10000 vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com